Sera Myu


Sera Myu nedir?

Japonya'da 1993 senesinde sahnelenmeye başlamış olup 2005 yılına kadar devam eden Sailor Moon müzikalleri.

Sera Myu ne anlama geliyor?

"Sailor Moon Musical" İngilizce kelime grubunun Japon aksanınca okunuşu "See raa Moon Myuuzicaru" şeklindedir. Her kelimenin Hiragana alfabesine göre ilk harfini aldığımızda ortaya "Sera Myu" sözü çıkıyor.

Sera Myu, diğer bir deyişle Bishoujo Senshi Sailor Moon müzikalleri, Japonya'da yer alan popüler bir canlı sahne oyunudur. Üstelik bu müzikalleri izlemek için dünyanın dört bir yanındaki Sailor Moon hayranları Japonya'ya seyahat etmek zorunda da değil, her müzikal mutlaka en az bir kere videoya kaydediliyor ve DVD/VHS şeklinde piyasaya sürülüyor. Bazı müzikallerin "kaiteban" adı verilen ikinci bir video çekimi bulunuyor, bu çekimde yönetmen tarafından yapılan çeşitli senaryo, kostüm, oyuncu vs. değişiklikleri yapılabiliyor. Bir çok müzikalin aynı zamanda "Sahne Arkası" çekimleri de var, yalnız bunlar oyun sırasında satışa sunulduğundan bulunmaları oldukça güç oluyor.

Sailor Moon animesi nasıl sezonlara (Season) ayrılmış ise, müzikali de sahnelere (Stage) ayrılmıştır. Bu sahneleri belirleyen, Sailor Moon'u oynayan sanatçıdır. Bu seneye (2003) kadar Anza Oyama, Fumina Hara, Miyuki Kanbe ve Marina Kuroki adlı dört oyuncu müzikallerde Sailor Moon'u canlandırdığından, müzikaller şimdilik dört sahneye ayrılmış bulunmaktadır.

Müzikallerde yer alan karakterler ve bu karakterlerin özellikleri Anime ve Manga ile benzerlik gösterse de, ekstra karakterler ya da değişken hikaye gidişatı ile müzikal Anime ve Mangadan ayrılabilir. Örneğin Animede Kraliçe Beryl birinci sezonda, Galaxia ise son sezonda ortaya çıkmış karakterler olmalarına rağmen, bazı müzikallerde bir araya gelebilmektedirler. Müzikalleri farklı kılan diğer bir faktör de karakterlere hayat veren oyunculardır. Her oyuncu belli sınırlar içinde oyunu sahnelemek zorunda olsa da her biri karaktere farklı bir anlam kazandırır, farklı şeyler katar. Ses tonundan görünüşe, müzik ve dans konularındaki yeteneklerine, oyunu sahnelerkenki tavırlarına kadar herşey canlandırdıkları karakteri etkileyebilir. Müzikali canlı tutan, heyecanlı kılan aslında biraz da budur. Oyuncuların performanslarına bir de yönetmenin tarzı, ışık ve sahne efektleri de eklenince bir müzikali canlı izlemenin tadını alır izleyiciler. Müzikallerde karakterler arasında geçen diyaloglar kadar hikayeye bağlı olarak yeni söz ve bestelerle yaratılmış şarkılar da kullanılır. Bu şarkılar animede kullanılan ya da animeye bağlı olarak piyasaya sürülen şarkılardan farklıdır. (Bu şarkılardan bazılarının Türkçe çevirilerini “Şarkı Sözleri” bölümünden bulabilirsiniz.)

Sera Myu müzikallerini Sailor Moon’un çizimlerinden ayıran diğer bir unsur da, kostüm dizaynlarıdır. Tanıtım sayfamızda kullanılan örneklerde görüldüğü gibi kostüm tasarımları Sailor Moon animesinden biraz daha farklıdır. Etekler çift katlı ve daha kabarıktır, eteğin alt kısmı her senshinin ikincil rengini almıştır. Senshi kostümlerine baktığımızda şunu farkederiz, bluzda dikey olmak üzere yakada ve etek uçlarında yaldızlı işlemeler vardır, kumaşlar simli ve parlaktır. Kostümler animeye gore biraz daha iridir. Bu durum bazı hayranların hoşuna gitmekte, bazılarınınsa kızları ilk başta yadırgamalarına sebep olmaktadır. Her karaktere özel uzunlukta, boyanmış ve taranmış peruklar takarak oyuncular izleyicilerin karşısına çıkar. Outer Senshi ve Sailor Moon’un kullandığı asa, kılıç, ayna gibi aksesuarlar da zarif görünmekle birlikte realistik bir şekilde tasarlanmıştır.

Her müzikalde hikayeye eklenen karakterler, müzikali bırakan oyuncular vs gibi sebeplerden ötürü oyuncu değişikliği mümkündür. Müzikallerde seyircilere program kitapçığı dağıtılır ve bu kitapçıkta ana karakterlerin isim, doğum tarihi gibi özelliklerinin yazdığı ve birkaç resminin bulunduğu özel sayfaları bulunur. Aynı zamanda hikayeden biraz bahsedilir. Müzikallerin sonunda zaman zaman seyirciler sahneye davet edilir, hayranlar için eğlenceler düzenlenir, piyasaya yeni sürülen Sailor Moon ürünlerinin reklamı yapılır.Her müzikalde kostüm, dekor ve ışıklandırma bir adım ileri gitmekte, program kitapçığı, VHS/DVD gibi ürünlerin görüntü kalitesi gitgide artmaktadır.

Anime ve Manga nasıl birbirinden farklı ve kendine has güzellikleri olan iki ayrı dünyaysa Myu da kendine özgü bir dünyadır.

 

[Başa Dön]

Sera Myu tanıtım sayfaları Miranda tarafından hazırlanmış, Alpin tarafından düzenlenmiştir