All photos and videos on this page were taken by Alpin on June 11, 2006 in Tokyo
Bu
sayfadaki tüm resim ve videolar 11 Haziran 2006 tarihinde Alpin tarafından Tokyo'da çekilmiştir

Japonya'daki Bir Sailor Moon Aktivitesi

Hazırlayan: Alpin

Japonya'ya geleli 1 seneyi aşmış olmasına rağmen bu süre zarfında en çok beklediğim etkinlik bu pazar günü (11 Haziran 2006) gerçekleşti. Aylar öncesinden Japon arkadaşlar bu Sailor Moon etkinliğini haber verip özel olarak davet etmişlerdi. Hazır pazar günkü etkinliğe katılacakken cumartesi günü de birşeyler yapıp haftasonunu Sailor Moon'a ayırmaya karar vermiştim. Bu yüzden daha önceden mailleştiğim ama nedense bir türlü yüzyüze görüşme fırsatı bulamadığım Jay adlı amerikalı bir arkadaşa mail atıp etkinliği haber verip cumartesi günü buluşup birşeyler yapalım dedim. Jay de o sıralarda etkinliği başka bir yerden haber aldığını, katılacağını, cumartesi gününden buluşup bana Sailor Moon'un hikayesinin geçtiği ve gerçekten var olan Azabu-Juuban'ı ve anime ve manga'da görünen mekan ve binaların gerçek hallerini gösterebileceği söylemişti. Kendisi sitede daha önceden tanıtımını yaptığımız Warriors of Legend adlı kitabın başyazarı, Genvid şirketinin kurucusu ve patronu, ayrıca genvid.com sitesinin sahibi. Şu anda da Sailor Moon üzerine yaklaşık 400 sayfalık ikinci kitabını hazırlamakta. Kendisi aslen Japon tarihi ve kültürü üzerine doktora yapmakta. Ayrıca yine adresli sayfada duyurduğumuz üzere bu temmuz ayında Sailor Moon'da geçen ve gerçekten var olan yerlere bir tur organizasyonu yapacak. Kişi başı $1100 (uçak, ulaşım yemek ücretleri dahil değil! onlarla yaklaşık $2500'ı gözden çıkarmanız lazım) katılım ücreti olan ve tek bir sefer gerçekleşecek olan turun tüm rezervasyonları dolmuş durumda. Hem kitap hem de tur için uzun süredir çalışmalar yapıyor. Tokyo tarihi kendi akademik çalışma alanı olduğu için de bu yerlerin tarihi hakkında da mükemmel bilgi hazinesine sahip. Yani Azabu-Juuban ve Sailor Moon'da geçen yerler konusunda belki de dünyadaki en bilgili kişi. Doğal olarak da cumartesi günü bu yerleri gezdirme teklifine seve seve kabul ettim. Planladığımız gibi cumartesi günü Tokyo'da Azabu-Juuban'da buluşup bayağı bir sohbet ettikten sonra söz verdiği gibi bana özel bir tur planı hazırladı. Tam bir profesyonel tur operatörü gibi cumartesi günü Azabu-Juuban ve çevresindeki Sailor Moon'da geçen tüm mekanları, ayrıca seride geçmeyen ama önemli diğer tüm mekanları gezdirdi. Bu sayede $1100'lık tura bana özel ve tamamen ücretsiz olarak katılmış oldum. Gezi sırasında çok sayıda resim ve video çekme fırsatı buldum. Anime ve manga'daki mekanların capture'larını tamamlayıp tüm mekanların anime ve mangadaki çizimleri ve gerçek hayattaki hallerini karşılaştıran ayrı ve çok detaylı bir dosyayı çok yakında sitemize ekleyeceğiz.

Şimdi gelelim asıl bu yazının konusu olan pazar günkü etkinliğe. Jay daha önce görüştüğümüzde kendi arkadaşları olan Yosenex (Warriors of Legend kitabının fotoğrafçısı olan Amerikalı), Brad (MoonKitty sitesinin sahibi olan Avusturalyalı) ve kendisinin de tanımadığı ama Yosenex'in arkadaşı olan Jared adlı siyah bir Amerikalı'nın da etkinliğe katılacağını söylemişti. Etkinliği düzenleyen Japon arkadaşla da daha önceden ortak Japon arkadaşlar sayesinde tanışıklığım vardı. Kendisi ve etkinlikte görevli diğer Japon arkadaşlarla önceden görüşüp Amerikalı ve Avustralyalı arkadaşların da katılacağını iletmiştim. Etkinlik Tokyo'da ünlü Akihabara'daki bir binada gerçekleşecekti. Jay ve diğer elemanlar ortak başka bir tren hattından gelecekleri için beraber buluşup gittiler. Benden kısa bir süre önce varıp etkinliğe katıldılar. Etkinliğin ismi "Ami-chan'ın Çay Partisi"ydi. Katılım ücreti 400yen'di. Sailor Mercury veya Ami kostümüyle cosplay yapanlara ücretsizdi. Diğer karakterlerin cosplaylerini yapanlara ise yarı fiyat yani 200yen'di. İçeri girdikten sonra ilk olarak Jay'in yanındaki Amerikalı ve Avusturalyalı elemanlarla tanışma faslı başladı. Ardından ise önceden internet ortamından zaten tanıdığım Japon katılımcılarla ve düzenleyicilerle selamlaşma ve Japonca sohbet faslı başladı. Tam o sırada içeriye Jay'in daha önce bahsettiği Jared adlı Amerikalı'nın içeri girmesi tam bir şok oldu. Karşımda dev gibi iri yarı Amerikalı zenci bir erkek, Sailor Mercury kostümüyle duruyordu. Ben geldiğimde sigara molasındaymış. Sonradan o haliyle ortaya çıkınca tam bir şok oldu.

 

Etkinlik mekanı aslen 5'e ayrılmıştı. İlk bölüm cosplay yapanların soyunma odası olarak, ikinci bölüm girişte kayıt ve organizasyon için, üçüncü bölüm Sailor Moon kart oyununu oynayanlar için, dördüncü bölüm satış yapanlar için, beşinci bölüm ise cosplay yapanlar içindi. Etkinliğin alanının genel resminin çekilmesi yasak olduğu için sadece son iki bölümden bazı resimleri yayınlayabiliyoruz. Cosplay bölümü de fotoğraf çekimleri için her birinin arka fonu farklı olmak üzere 5-6 ayrı alt bölüme ayrılmıştı. Resim çekmek istediğinizde ya o sırada bir arka fonun önünde resim çektirmekte olan bir cosplayer için sıraya giriyorsunuz (çok sayıda fotoğrafçı olduğundan özellikle popüler bazı cosplayerların fotoğrafını çekmek için uzun kuyruklar oluşabiliyor) veya ilginizi çeken ve boşta olan birisine resim çekmek istediğinizi söylüyorsunuz ve eğer kabul ederse arka fonlardan birisinin boşalması için bekliyorsunuz.

Şimdi gelelim resim faslına. Bazıları birkaç ayrı karakterin kostümüyle gelip arada bir kostümlerini değiştiriyordu. Ami-chan etkinliği olduğundan ve onun kıyafetleriyle giriş ücretsiz olduğundan çok sayıda Ami ve Sailor Mercury kostümlü kişi vardı. Çektiğim ilk fotoğraf da doğal olarak onun oldu. Ami-chan elinde Einstein hakkında bir kitap tutarken.

 

Önceden ortak arkadaşlar sayesinde tanıdığım Nyancherry-san ile etkinlikte karşılaştık. Elinde Türkiye'de basılmış ilk ve tek anime-manga dergisi olan bizim mangAnime dergisinin bir sayısı var.

 

Sailor Neptune ve Uranus ikilisi her zaman olduğu gibi beraberler.

 

Bu sefer ellerinde mangAnime'nin başka bir sayısını tutarken.

 

Sailor Mercury

 

Kendisinden bu pozu özel olarak istedim.

 

Sailor Uranus'ler birarada

 

İşte günün yıldızı. Sailor Mercury kostümüyle Jared.

 

Dev gibi iri yarı Amerikalı zenci bir erkeğin Sailor Mercury kostümüyle Japonyada cosplay yaparken elinde Türkçe bir anime dergisiyle poz vereceği kimin aklına gelirdi?

 

Erkek kıyafeti giyen erkekler de vardı tabii. Zaten Jared'den başka kız kıyafetli erkek yoktu. Aşağıda Mugen High okulunun kıyafeti.

 

Jared, Uranus ve Neptune arasında kendini kaptırınca

 

Diğer Mercury'lerle beraber.

 

Etkinlikteki diğer tüm Ami ve Mercury'lerle beraber topluca bir resim çekilmesi fikri öne atılmıştı. Bunun üzerine Jared'in sesini inceltip salondaki diğer Ami ve Mercury'lere "Mercuryyy, buraya geeeel" diye bağırmasıyla salondaki herkes gülmekten yarıldı.

 

Saturn ve Hotaru ile beraber.

 

Tabii Chibi-usa da oradaydı. Işıklandırmadan dolayı resimde biraz yaşlı çıkmış.

 

Jupiter karakteri oldukça başarılıydı. Topuksuz ayakkabıyla boyu sanırım 1.80-1.90 civarındaydı.

 

Mercury, Uranus ve Jupiter.

 

Sailor Star Healer.

 

İşte benim etkinlikteki favorim. Jared'den sonra da en çok ilgi çeken oydu sanırım. Kostümü de oldukça iyiydi. İnternetteki ilgili sitelerde kendisini daha öncede görmüştüm. Etkinlikte canlı olarak görünce oldukça güzel bir sürpriz oldu. Kendisiyle yan yana beraber çok özel resimlerimiz de var ama özel oldukları için buraya koymadım.

 

Jared, Sailor Mercury'nin Sabão Spray saldırısını yapabilmek için yanında bir de baloncuklar yapan bir oyuncak getirmiş. Bunu da ilk olarak salonun ortasında deneyip poz verdi. Ama sonradan ilginç bir şey fark ettik. Balonların üretildiği sıvı, jöle benzeri acayip bir maddeymiş. Balonlar yere düşünce direkt halıya yapışıp ortalığı berbat edince görevli Japonlar ufak bir şok yaşadılar. Sonra da artıkları halıdan kazıyıp temizlemeye çalıştılar. Üstelik balonların bazıları patlamayıp kuruyup olduğu gibi çevredekilerin saçına başına yapıştı. Cosplay yapan kızların saçlarından balon ayıklamak zorunda kaldık. Jared salondaki balonlardan tatmin olmayınca balon olayını tekrarlamak istedi. Bunun üzerine çevreye daha az zarar verebileceği düşüncesiyle koridorda denendi. Görevli Japonlar da ellerinde kovalarla takip ettiler. Brad oyuncağa üfleyip balonları oluşturduktan ve kısa bir fotoğraf çekiminden sonra Japonlar hemen yerdeki balon artıklarını temizlemeye başladılar.

 

Venus ve Jared.

 

Uranus ve Neptune'den romantik bir an.

 

Şimdi gelelim diğer resimlere. Satış yapanlar için ayrılmış çok sayıda da masa vardı. Satış yapanlara rica edip izin alarak birkaçının resmini çektim.

İlk olarak bu masanın sahibi aynı zamanda bir doujinshi çizeriydi. Kendi çizdiği Sailor Moon hentailerini de satıyordu. Etkinlik sırasında bol bol çizim yaptı.

 

Figürler dikkatinizi çekmiştir herhalde. Yukarıdaki resimde figürlerin bulunduğu kısmın büyütülmüş hali.

 

Başka bir masa. Satıcılarından birisi Mugen High kıyafetli olan erkekti.

 

Diğer bir masa. Resim çekmek istediğimizi söyleyince kabul eden satıcılar genelde resimde çıkmamak için çekim sırasında masadan ayrıldılar.

 

Diğer bir masa

 

Etkinliğin sonunda cosplay yapanların toplu fotoğraf çekimi vardı. Jared doğal olarak ilginin ve fotoğrafın merkezindeydi.

 

Fotoğraflardaki kişilerin boylarını merak edenler olabilir. Birkaç tanesi dışında genelde boyları (topuksuz ayakkabıyla) 1.70-1.90 arasındaydı.

 

Etkinlik bitiminde diğer Amerikalı ve Avusturalyalı arkadaşlarla beraber ayrıldık. Jared üzerini değiştirmeden kostümüyle sokağa atlayıp dolaşmaya başlayınca sokakta onu gören Japonlar inanılmaz bir şaşkınlık yaşadı. Bir sürü Japon fotoğraf çektirmek isteyince zorlukla ilerleyebildik. Bu sırada kendisiyle de biraz sohbet ettik. Şu anda Japonya'da İngilizce öğretmenliği yapmakta ve Japonyadaki ilk senesi. Ama asıl rüyası şarkıcı olmakmış. Etkinlikte ve sokakta yürürken de bayağı şarkı döktürdü. 12 senedir Sailor Moon hastası olmasına rağmen ilk defa böyle bir etkinliğe katılmış, ilk defa cosplay yapmış. Elbiseyi de kendisi tek başına çok kısa sürede ve çok ucuza hazırlamış. Akihabara istasyonuna kadar beraber yürüdükten sonra ayrıldık.

 

Aşağıda etkinlik için özel olarak imal edilmiş olan dorayaki adlı bir Japon tatlısı var. Sınırlı sayıda yapıldığı için çok az kişiye verildi. Özel davetli olduğum için bana da bir tane verildi. Amerikalı ve Avustralyalı arkadaşlar ilk geldiğinde etkinliğin düzenleyicisi Asagiri-san bunlar Alpin'in arkadaşları olmalı diye onlara da birer tane vermiş.

 

Genel olarak çok eğlenceli bir etkinlikti. Jared de ayrı bir renk kattı. İşin en ilginç ve güzel yanlarından birisi de Japonya gibi beğenilerin çok çabuk değiştiği, herşeyin çok çabuk eskiyip unutulduğu bir yerde anime ve mangası sona ereli neredeyse 10 yıl olmuş olan Sailor Moon için halen etkinlikler düzenlenmesi, hayranlarının bir araya gelmeleri.

Resimleri ve videoları 7.2megapixellik bir fotoğraf makinesiyle çekmiştim ama etkinliğe katılan Japonların ellerindeki profesyonel DSLR fotoğraf makinelerini görünce profesyonel bir DSLR makineye geçmeye karar verdim.

Bu yazıyı hazırlarken bir yandan da bir sonra ne tür bir etkinliğe katılsam diye düşünürken Japon bir bayan arkadaştan gelecek ay 1995 yılından önce yapılmış eski tüm anime ve mangalar için özel bir etkinlik yapılacağı haberi geldi. Eğer bir sorun çıkmazla beraber ona katılıp ardından da beraber Maid Cafe'ye gitmeyi planlıyoruz.

All photos and videos on this page were taken by Alpin on June 11, 2006 in Tokyo
Bu
sayfadaki tüm resim ve videolar 11 Haziran 2006 tarihinde Alpin tarafından Tokyo'da çekilmiştir

 

[Başa Dön]